Velkokavárna Louvre. Kavárna, kterou by měl navštívit každý!

Až někdy půjdete po Národní třídě, určitě nezapomeňte navštívit kavárnu Louvre. Tento podnik je zde od roku 1902 a od té doby si jej oblíbili mnozí. Svého času sem chodili třeba Franz Kafka, Max Brod, Josef Váchal, v době své pražské profesůry Albert Einstein, scházeli se zde spisovatelé Československého PEN klubu v čele s Karlem Čapkem a na večeři zavítal i T.G. Masaryk. Česká kavárenská kultura má svou tradici na začátku dvacétého století, kdy tato kavárna vznikla a ke své historii se i náležitě hlásí. Co tedy očekávat od takového podniku?

Vstoupíte po červeném koberci, vyjdete pár schodů do prvního patra, kde už čeká paní, že vám pověsí kabát. Já si tam obvykle svůj nedávám, ale kdekdo tuto možnost rád uvítá. Dále zatočíte doprava, okouknete se v zrcadle na straně, jestli vám to dneska sluší a už nahlížíte do prostor, kde u každého stolečku někdo sedí a spokojeně jí nebo pije to, co před chvílí přinesl číšník v bílé košili, který vás právě pozdravil.

Posadíte se buď do menší světle zelené nekuřácké části nebo do růžovočervené kuřácké, kde je ještě kousek vzadu takzvaná cukrárna (mně osobně připadá spíše jako nějaký salónek) a za ní biliárová herna. Jako většina lidí sedím v té kuřácké červenorůžové části, neboť nekuřácký koutek bývá téměř pořád plně obsazený. Většinou už vím, co si dám, nebo naopak dlouho zírám do lístku s tím, že nevím, co si chci dát dřív.

Co očekávat v krásné a tradiční kaváně?

Můžu s klidným srdcem prohlásit, že ať jsem si zde dala cokoliv, nikdy jsem nebyla zklamaná. Když mám chuť na sladké nebo mám špatný den, zlepším si náladu místní horkou čokoládou se šlehačkou, která je nejlepší v Praze a možná ještě dál. Když mám ráno čas, tak vytáhnu někoho ze svých blízkých na snídani, neboť mají ten největší výběr od lívanců s malinami přes lupínky až po míchaná vajíčka, která opravdu stojí za to. Odpoledne můžete okusit něco z místní domácí kuchyně, která ctí českou tradici, ale nabízí také saláty a těstoviny. A máte-li chuť, večer si můžete zahrát třeba biliár! Možná vás překvapí i ceny, které jsou na takové místo, téměř lidové. Proto zde vidíte staré dámy u skleniček vína, mladé páry u kafíčka, děti s pusou upatlanou od čokolády, nějaké ty kravaťáky na mattonce při obchodní schůzce nebo turisty, kteří pořádají hody a šermují s foťáky nad právě přinesenými talíři. Do toho všeho před vámi projde Ester Kočičková a v rohu sedí osamělá Tereza Voříšková. Je báječné, že je zde opravdu každý vítán se stejně otevřenou náručí!

Káva v Café Louvre

Tato kavárna připravuje kávu od společnosti Julius Meinl, která se specializuje na dovoz kávy od roku 1862 a je spjatá hlavně s Prahou a Vídní. Tato společnost se začala od roku 2006 věnovat především kávě a kavárenské kultuře ve střední Evropě, kde je káva symbolem pohody, odpočinku a schůzek. Což je vlastní i kavárně Louvre, kde vám nabídnou jednak kávu připravenou z espressa (tedy cappuccino, machiato, café latté apod.), ale také vás může překvapit nabízený správně přiravený turek z džezvy. Nezapomínejte však, že jste v tradiční kavárně, a nečekejte tak možnost alternativních příprav kávy.

WWW | STORYOUS | FACEBOOK

 

Anina Anina

Po kavárnách trávím hodně času, proto jsem v jedné z nich začala pracovat a s tím se dostavil i můj hlubší zájem o tento nápoj. Káva, její vůně, její příprava i celá kavárenská kultura mi učarovala, a proto se ráda dělím o své kávové zážitky!

 @AninaMenger 

Zaujal Vás článek? Sledujte náš blog na Twitteru a Facebooku.